2010 m. balandžio 4 d., sekmadienis

Garsieji Faberžė kiaušiniai

Faberžė (Fabergé) kiaušiniai – tai garsioji Peter Carl Fabergé firmos juvelyrinių dirbinių kolekcija. Šių dirbinių serija buvo sukurta nuo 1885 iki 1917 metų Rusijos imperatoriaus šeimai ir privatiems kolekcininkams. Žinoma, kad buvo sukurtas 71 kiaušinis, iš jų 54 imperatoriui.

Žodžių junginys „Faberžė kiaušiniai“, tapo ikirevoliucinės Rusijos imperatoriaus namų prabangos ir turtingumo emblema.

Karlas Fabergé ir jo firmos juvelyrai 1885 metais sukūrė pirmąjį kiaušinį. Jis buvo užsakytas caro Aleksandro III savo žmonai Marijai Fiodorovnai, kaip velykinė staigmena. Taip vadinamas „Vištelės“ kiaušinis iš išorės buvo lygus ir emaliuotas, o atidarius viduje buvo auksinė vištelė, o joje rubino karūna. Toks juvelyrinis dirbinys nebuvo naujiena, tiesiog buvo panašus į matrioškų sudėjimą.



Tokio tipo žinomi trys kiaušiniai, kurių viduje yra auksinė vištelė, viduje rubino karūna, o joje žiedas. Jie saugomi Kopenhagos, Vienos ir Drezdeno muziejuose. Manoma, kad imperatorius norėjo pradžiuginti žmoną, padovanodamas gerai žinomą juvelyrinį dirbinį iš daniškų karališkų brangenybių.



Imperatorė, buvo taip sužavėta dovana, kad Fabergé tapęs rūmų juvelyru gavo užsakymą kiekvienais metais pagaminti po kiaušinį. Vienintelė sąlyga - kad kiaušinis būtų unikalus ir su siurprizu.



Viso Aleksandras III savo žmonai padovanojo 10 kiaušinių. Kitas imperatorius Nikolajus II išsaugojo šią tradiciją kiekvieną pavasarį dovanodamas po du kiaušinius, vieną – savo motinai Marijai Fiodorovnai, o antrą – Aleksandrai Fiodorovnai, naujajai imperatorei. Nikolajaus II valdymo metais buvo pagaminti 44 kiaušiniai. Dalis kiaušinių buvo padovanota kitiems šeimos nariams.



Vieno kiaušinio sukūrimas užtrukdavo beveik metus. Kai tik eskizas būdavo patvirtinamas, darbą pradėdavo visa juvelyrų komanda. Kai kurių vardai žinomi ir manoma, kad ir kiaušinių autorius ne vien pats Fabergé. Daug prisidėjo prie kūrimo Michailas Perkhinas, taip pat August Holström, Henrik Wigström, Erik August Kollin ir kt. Kadangi imperatoriškieji kiaušiniai buvo tokie garsūs, tai firma sukūrė keletą kiaušinių privatiems asmenims. Iš viso buvo pagaminta 15 kiaušinių. Iš jų 7 kiaušinių serija padovanojo aukso pramonininkas Aleksandras Kelchas savo žmonai. Dar 8 pagal užsakymus pagaminti Feliksui Jusupovui, Alfredo Nobelio sūnėnui, Rotšildams (Rothschild), hercogienei Marlboro ir nežinomiems asmenims. Jie ne tokie puošnūs ir originalūs, panašūs į pagamintus caro šeimai. Gali būti, kad buvo ir daugiau pagaminta privatiems asmenims, tačiau nėra dokumentų, tai patvirtinančių. Neseniai 2007 metais buvo parduodamas “Rotšildo kiaušinis“, apie kurį nebuvo žinoma.



Iš 71 pagaminto kiaušinio išlikę yra 62. Dauguma jų saugoma valstybiniuose muziejuose. Iš imperatoriškųjų kiaušinių išliko 46. Po revoliucijos 1918 metais visi kiaušiniai iš Petrogrado buvo pervežti į Kremliaus brangakmenių saugyklas, tik vienas iškeliavo su imperatorės Marijos Fiodorovnos bagažu į Daniją. Greičiausiai suirutės metu dalis kiaušinių ir buvo prarasti.



Saugykloje supakuoti kiaušiniai išbuvo iki 1930 metų. Stalino įsakymų kartu su kitomis kultūrinėmis vertybėmis buvo parduoti, manoma kad už kiaušinį buvo sumokėta mažiau kaip po 400$. Dauguma jų nupirko Faberžė anglai dileriai Armand Hammer ir Emanuel Wartski. Didžiausią kolekciją surinko amerikiečių magnatas Malcolm Forbes - 11 imperatoriškųjų kiaušinių. 2004 metais Forbso palikuonys pardavė kolekciją rusų oligarchui Viktorui Vekselberg, šią kolekciją galima pamatyti muziejuje Maskvoje. Kiti kiaušiniai eksponuojami Rusijos, JAV, Monako, Šveicarijos muziejuose. Taip pat nemaža dalis yra privačiose kolekcijose.



Kiaušiniai buvo gaminami iš aukso, sidabro, brangakmenių. Buvo naudojama emalė, brangi mediena, kalnų krištolas. Kiaušinių autentiškumą patvirtina Fabergé spaudas. Vieno kiaušinio kaina XIX – XX a. buvo 3000 – 8000 rublių. Kai kurie kiaušiniai yra didesni už natūralius, kartu su padėklu siekia 20 cm. Tradiciškai kiekviename kiaušinyje turi būti staigmena. Daugiausia, tai buvo portretų miniatiūros. Taip pat buvo pagaminti ir kiaušiniai – laikrodžiai, su užvedamais viduje mechanizmais, gegutėmis ir gaidžiais.



Žinoma daug Fabergé kiaušinių klastočių, kurios pagamintos nežinomų gabių menininkų, yra puikūs meno kūriniai. Antroje 1990 metų pusėje Metropolitan muziejuje JAV buvo atidaryta Fabergé klastočių paroda.

2008 metais buvo pranešta apie Fabergé firmos atkūrimą ir apie planus gaminti inkrustuotus brangakmeniais kiaušinius. Šiuo metu Victor Meyer kompanija gamina Fabergé kiaušinius. Tai nėra seniau pagamintų kiaušinių kopijos, tai nauji originalūs kūriniai.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą