2010 m. balandžio 2 d., penktadienis
Interviu su Jungtinių Amerikos Valstijų polimerinio molio menininke Jana Roberts Benzon
Jana Roberts Benzon (gyvenanti Solt Leik Sityje, Jutoje) turi įvairiapusį meninį išsilavinimą įvairiose srityse, bet polimerinis molis užbūrė jos kūrybišką sielą kaip niekas kitas. ...jo galimybė tapti bet kuo yra aukščiausia kūrybiškumo laisvė. Janai patinka kurti įdomius erdvinius papuošalus, dažnai primenančius Arabų ar Senojo pasaulio dizainus. Nors ji niekada neapleis geometrinės simetrijos pynimo, šiomis dienomis ji puikiai leidžia laiką tyrinėdama organinių formų pasaulį.
Jana visada buvo mokytoja ir dabar mėgaujasi savo tarptautinėmis polimerinio molio pamokomis. Moteriai patinka gyventi kalnuotoje Vakarų dalyje, kur ji gali mėgautis savo mėgstama veikla – išvykomis pėščiomis, vaikščiojimą su sniegbačiais ir tyrinėjimą.
Janos Roberts Benzon menas yra dedikuotas jos mamai.
Menininkė maloniai sutiko atsakyti į keletą Auksarankėms rūpimų klausimų apie polimerinį molį ir darbą su juo:
Kas darbe su polimeriniu moliu jus žavi labiausiai?
Kaip ir daugeliui polimerinio molio menininkų, man patinka tai, kad šio molio galimybės yra neišmatuojamos! Polimerinio molio “gniužulas” gali būti išlipdytas į bet ką, ką protas sujungs – tai atveria kelią į maksimalią kūrybinę išraišką.
Koks buvo jūsų pirmas įspūdis ar įkvėpimas nuvedęs prie darbo su polimeriniu moliu?
Aš buvau tokiame gyvenimo etape kuomet labai ieškojau savo pašaukimo. Visada buvau labai kūrybinga (nuo ankstyvos vaikystės), bet negalėjau rasti priemonės, kuri leistų pilnai save išreikšti. Nors dirbdavau su moliu ir modeliuodavau labai paprastas ir elementarias skulptūrines gėles (tai nebuvo net spalvų maišymas – naudodavau jį tiesiai iš pakelio!), aš nežinojau apie polimerinio molio begalines galimybes. Nebuvau mačiusi ką daro kiti žmonės ir net nežinojau pagrindinių darbo su moliu technikų, tokių kaip darbo su tešlos gamybos mašina.
Vieną dieną, po ilgų dvasios ieškojimų ir pagalbos maldų, į rankas pakliuvo knyga apie polimerinį molį ir aš iš karto supratau, kad būtent šito aš visada ieškojau. Tai buvo prieš penkis metus ir nuo tada aš nebuvau sustojusi! Tai tiesiog buvo atsakas į maldas ir aš jaučiuosi didžiai dėkinga.
Kiek kasdienybės laiko skiriate kūrybai?
Aš dirbu apytiksliai 40-80 valandų per savaitę, priklausomai nuo to, kokiu projektu tuo metu užsiimu. Šis darbas nėra vien gražių polimerinio molio daiktų kūryba. Jis taip pat apima mokomosios medžiagos rašymą ir vystymą, dirbinių fotografavimą, dokumentų tvarkymą, straipsnių rašymą, naujų idėjų kūrimą. Man lieka visai mažai laiko “žaisti” su moliu, bet kai tik galiu prie jo prisėsti – aš rojuje! Aš labai vertinu tas akimirkas.
Kiek reikia darbo ir laiko, kad taptum menininku, kuris nustoja mokytis, bet pradeda mokyti?
Menininkas NIEKADA nenustoja mokytis! Tai lemtinga kuriant naują ir įkvepiantį meną – niekada nenustok būti mokiniu, net jei mokaisi vien iš savo klaidų. Tai, manau, pats svarbiausias patarimas, kokį galėčiau perduoti nuo savęs.
Kiek laiko ir darbo reikia norint tapti mokytoju? Kiekvienam kitaip. Iš tiesų tai ateina su savo amato supratimu ir galimybe save išreikšti. Jei jūs gerai išmanote šią sritį (molį) ir esate nuovokūs, kantrūs su kitais, esate gabus saviraiškoje – tuomet esate pasiruošę mokyti.
Ar jūsų šeimai patinka jūsų užsiėmimas?
Mano šeima labai manimi didžiuojasi, vyras ir sūnūs džiaugiasi nauju gyvenimų, kurį sukūriau. Mano polimerinė “karjera” prasidėjo kaip tik tada, kai jauniausias sūnus ruošėsi palikti namus ir išvykti mokytis į koledžą. Ir štai per penkis trumpus metus mano gyvenimas drastiškai pasikeitė. Dabar aš keliauju po pasaulį, publikuoju straipsnius ir esu keliose knygose.
Ką patartumėt pradedančiąjam?
Visada pradedantiems patariu išmėginti visas technikas, kurias tik gali. Išmėginkite kiekvieną, pasižymėkite kokias padarėte klaidas ar kokie bandymai pavyko ir kartokite viską iš naujo, kol pavyks gerai. Visada pasižymėkite dalykus, kuriuos turėsite patobulinti kitą kartą, tada išmėginkite kitą techniką ir padarykite tą patį. Išmėginkite daug įvairių technikų net jei kai kurios nebus jūsų mėgiamos, nes kiekviena iš jų jus moko kažko naujo. Svarbu, kad įvaldytumėt molį o vienintelis būdas tą padaryti – išmėginti kuo daugiau technikų ir praktikuotis, praktikuotis, praktikuotis! Kai tik pažinsite molį (per savo pirštus), galėsite priversti jį elgtis taip, kaip jūs norite.
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą